مطالب دیگر
رفتاری و اجتماعی
بهداشتی
هنری
بازی با لوازم آشپزخانه

بازی با لوازم آشپزخانهزمانی که شما می خواهید غذا درست کنید، یا تعداد زیادی ظرف در سینک ظرفشوییتان تلمبار شده و نمی توانید کودکتان را در خانه رها کنید تا به کارهایتان برسید، بهترین کار آن است که او را با خود به آشپزخانه بیاورید و لوازم سرگرم کننده ای در اختیارش بگذارید تا حسابی مشغول شود و شما هم تند تند کارهایتان را بکنید. فقط در نظر داشته باشید که این لوازم را یکی یکی به او بدهید چون اگر همه را با هم بدهید، کودک خیلی زود از بازی با آن ها خسته می شود و هر چند دققه که وسیله جدیدی ببیند، دوباره سر شوق می آید

آبکش
ظرف های فریزر
چند بشقاب یکبار مصرف 
چند لیوان یکبار مصرف
چند قاشق کوچک و بزرگ
ملاقه های چوبی

شما می توانید هر وسیله دیگر بی خطری را که در آشپزخانه به چشمتان می آید یکی یکی به او بدهید. در حین این که کارهایتان را انجام می دهید، با او حرف بزنید و در مورد کارهایی که انجام می دهد تشویقش کنید یا کارهای جدیدی به او بگویید که انجام دهد

مونا منتها
آشپزی با کودک

سیب زمینی پخته، تخم مرغ پخته، مرغ پخته

مواد فوق را بپزید و زمانی که خنک شد با پوست داخل ظرف پلاستیکی بگذارید و به کودکتان نشان دهید چگونه پوست آن ها را بکند. اجازه دهید خودش هر کاری که دوست دارد با این خوراکی ها بکند. به او نشان دهید پس از آن که پوست آن ها را کند، چگونه آن ها را با دستانش له کند.
برای اینکه کودکتان کاملا راحت باشد، او را روی سفره ای بنشانید و اگر هوا مناسب است لباسش را در بیاورید یا لباسی تنش کنید که کثیف شدنش مشکلی نداشته باشد.
کودکتان را راحت بگذارید. به او نشان دهید انگشتانش را چگونه حرکت دهد تا خوب مواد له شوند. 
زمانی که در حال کندن چوست تخم مرغ هستید، آن را با پوست سیب زمینی مقایسه کنید. درباره جنس آن ها با او حرف بزنید.
بگذارید خوب آن ها را لمس کند.
در حین بازی ممکن است مواد را بخورد؛ خیلی عالی است! بگذارید تا دلش می خواهد بخورد و بازی کند. شما هم کمکش کنید تا خوب مواد با هم قاطی شوند. 

بعد از این که از بازی خسته شد، دست هایش را بشویید. از این مواد می توانید برای درست کردن الوویه استفاده کنید و به همه بگویید که همراه با کودک عزیزتان آن را درست کرده اید.

این بازی تاثیر بسیار مثبتی بر روی افزایش مهارت های انگشت های کودک دارد. همچنین ترغیب بسیار خوبی برای خوردن او به شمار می آید. و این که اعتماد به نفس او را بسیار افزایش می دهد. مخصوصا آن که پیش دیگران در مورد درست کردن غذایش صحبت کنید.

مونا منتها
موش جورابی درست کنید

برای ساخت این عروسک یک جوراب کوتاه به رنگ روشن لازم دارید.

1- قسمت انگشتان یا نوک جوراب را ببرید و آن را کنار بگذارید


2- با استفاده از باقیمانده جوراب مطابق الگو، بدن موش را ببرید


3- تکه نوک جوراب را پشت و رو کنید. گوش های موش را روی آن بکشید و ببرید. با کوک های محکم آن ها را دوخته و به رو برگردانید


4- تکه روی بدن موش را بر صفحه برش قرار داده و با استفاده از کاتر دو شکاف به اندازه 1/2 سانتی متر در قسمت بالای سر موش ایجاد کنید


5- گوش های موش را از پایین تاکرده تا به فرم مورد نظر در آیند


6- گوش را در محل مورد نظر قرار داده و با دقت بدوزید. دوخت را در پشت کار انجام دهید. و این کار را برای گوش دیگر نیز انجام دهید. از یک تکه پارچه به رنگ صورتی برای دماغ موش استفاده کنید و یک تکه به رنگ صورتی ببرید.


7- در بین لوازم خود به دنبال یک رشته نخ با ضخامت مناسب یا روبان برای دم موش باشید. به مقدار مناسب از آن را بریده و انتهای آن را گره بزنید.


8- دو تکه بدن موش را روی یکدیگر قرار داده، به طوری که روی پارچه به سمت داخل باشد. دماغ و دم موش را در محل های مناسب قرار داده و با بدوزید. بدن موش را به دقت بدوزید و یک قسمت کوچک را باز بگذارید و موش را به رو برگردانید.


9- موش را با تکه های پارچه پر کنید و قسمت باز را بدوزید. دو مهره کوچک به رنگ مشکی برای چشم های او مناسب است


منبع: مجله نی نی - تیرماه 92

نام کاربری   *
رمز عبور   *
   
برای ثبت نام در سایت اینجا را کلیک کنید.
برای ارسال گذرواژه فراموش شده اینجا را کلیک کنید.
کتاب های مربوط به کودک ، که راه کارها و جدیدترین متد آموزشی را برای کودکان ارائه می دهد و ...
ادامه مطلب

هر آنچه که کودک دلبنتدتان نیازمند آن است را در این سایت خواهید یافت؛ سی دی ها و اسباب بازی های آموزشی، محصولات شعر و موسیقی و ... ادامه مطلب


کلاس ها و کارگاه های آموزش دوزبانگی  ,ویژه کودکان و والدین ... ادامه مطلب