موسیقی در شعر کودک


موسیقی در شعر کودک


ايساناياکي در رساله موسيقي به مثابه رفتار يک انسان مي گويد:« قطع نظر از اهميتي که معناي دستوري-واژگاني در نهايت پيدا ميکند، مغز بشر در وحله نخست سازماندهي وبرنامه ريزي شده است تا به ابعاد احساسي و آهنگين صداي انسان واکنش نشان دهد.»

واکنشهاي جنين در رحم به محرکهاي صوتي و به موسيقي موجب نخستين استنباط وي ازدنياي ماوراء وجود اوست. نوزاد بعد از تولد ،با شنيدن صداي لالايي مادر احساس آرامش مي کند. در اينجا نيز نقش و کارکرد موسيقي در اولويت است، زيرا در اين دوران نوزاد درکي از معناي لغات ندارد .


تبادلات کلامي مرسوم بين مادر و نوزاد در سال اول حيات به وجود مي آيد .دراين نوع مبادله مهمترينمؤلفه هاي زبان، اجزايي هستند که با حالت و بياني احساسي سر و کار دارند، نه انتقال اطلاعات واقعي. اين رابطه صوتي و کلامي بين نوزاد و مادر مبتني بر موسيقي است.

گرايش سرشتي کودک به بازي و بازي هاي آوازي پيوند دارد. او نه تنها بازي را دوست دارد، بلکه واژه ها و کلمات آهنگين را نيز دوست مي دارد. پيوند موسيقي و شعر در زندگي کودک تا دو سالگي بسيار نزديک و جدايي ناپذير است. بعد از لالايي که نقش موسيقي آن براي کودک انکارناپذير است، در ترانه هاي نوازش و اتلها،آشنا ميشويم که کودک به تقليد از آهنگ کلمات ميپردازد. در اين مرحله با وزني از کملات آشنا مي شويم که در سرتاسر ادبيات کودکان « فرهنگ شفاهي » حاکم مي باشد. اين وزن که بيشتر شبيه ريتمي است که «برليو» موسيقي شناس، آن را ريتم کودکانه ناميد است .


"ترجمه سودابه سالم"

موسیقی و ذهن

موسیقی و ذهن

موسيقي از اولين نغمة لالايي مادر، در رشد ذهني كودكان نقش بازي ميكند. موسيقي از تجربيات در خانواده، از رسانه هاي مختلف و بخشي از عبادات مذهبي و به عنوان يك موضوع درسي و در بازيهاي كودكانه وارد زندگي كودكميشود. تحقيقات اخير نشان ميدهد كه موسيقي علاوه بر ارزش وسيع اجتماعي، نقش مهمي در رشد ذهني كودك دارد: چنانچه كودكان از سنين خردسالي با موسيقي سر و كار داشته باشند، اين امر در سازماندهي دستگاه مركزي اعصاب آنها اثر ميگذارد و بنابراين، ميتواند به عنوان وسيلة موثري براي تربيت دوران كودكي مورد استفاده قرارگيرد .

فرانسیس اچ راچر/ ترجمه سودابه سالم


نام کاربری   *
رمز عبور   *
   
برای ثبت نام در سایت اینجا را کلیک کنید.
برای ارسال گذرواژه فراموش شده اینجا را کلیک کنید.
کتاب های مربوط به کودک ، که راه کارها و جدیدترین متد آموزشی را برای کودکان ارائه می دهد و ...
ادامه مطلب

هر آنچه که کودک دلبنتدتان نیازمند آن است را در این سایت خواهید یافت؛ سی دی ها و اسباب بازی های آموزشی، محصولات شعر و موسیقی و ... ادامه مطلب


کلاس ها و کارگاه های آموزش دوزبانگی  ,ویژه کودکان و والدین ... ادامه مطلب