آمورش دستشویی رفتن

زمان یادگیری توالت رفتن در کودکان، متفاوت است. در این زمینه هرگز کودکتان را با دیگر کودکان مقایسه نکنید و به توصیه های دیگران نیز که تنها باعث سردرگمی و نگرانی تان می شود توجهی نکنید. هرگز کاری نکنید که باعث لجبازی کودک شود. تنها بدانید که دیر یا زود کودکتان این مهارت را خواهد آموخت و به غیر از کسانی که مشکلات جدی جسمی و روانی دارند، همه کودکان توالت رفتن را می آموزند.


به تفاوت های کودکان نگاه کنید. یکی زودتر راه می افتد و یکی دیرتر. یکی زودتر به حرف می آید و یکی دیرتر. پس هرگز آن ها را در هیچ زمینه ای با هم مقایسه نکید.

آموزش توالت رفتن وقتی باید آغاز شود که کودک از لحاظ فیزیکی آمادگی پذیرش آن را داشته باشد. در نوزادان ارتباط بین مغز و دستگاه دفعی کامل نیست. بنابراین نوزاد نمی تواند عمل دفع را به طور ارادی کنترل کند. او حتی نمی فهمد که خود را خیس کرده است. پس ابتدا باید به این مرحله از آگاهی برسد.

با بالا رفتن سن، توانایی مثانه برای نگهداری ادرار بیشتر شده و همچنین تعداد دفع در روز کمتر می شود و درنتیجه کنترل ادرار و مدفوع بیشتر می شود. به طور معمول کنترل ادرار و مدفوع به شرح زیر است:

-         کنترل مدفوع در شب

-         کنترل مدفوع در روز

-         کنترل ادرار در روز

-         کنترل ادرار در شب

البته ناگفته نماند که دختران زودتر به این مهارت دست پیدا می کنند. معمولا کودکان بین 2 تا 3 سالگی آماده پذیرش آموزش کنترل عمل دفع در روز می شوند.

 

«آموزش رفتار با کودک و نوجوان  انتشارات نوای دانش»

مسواک زدن

شستن دندان ها


شاید حتی از زمانی کودک بسیار کوچک است و نخستین دندان هایش را می بینید، شستن آن مرواریدهای کوچک کار سختی باشد. او احتمالا دوست نخواهد داشت که چیزی وارد دهانش شود و برای مدتی در دهانش به این ور و آن ور برود. اما مانند هر موضوع دیگری، اگر آن را از همان ابتدا ادامه دهید، کودک به آن عادت کرده و می پذیرد که باید دندان هایش شسته شوند.

اما مهمترین نکته ای که به شما کمک می کند این است که هرگز در انجام این کار عصبانی نشوید. اگر خیلی سعی می کنید و او خیلی مقاومت می کند و احساس می کنید که دارید عصبانی می شوید و ممکن است سرش داد بزنید، خیلی سریع به او بگویید آرام شو، داد نزن، و سپس کار را رها کنید. چون اگر با عصبانیت این کار را انجام دهید، دفعه بد مقاومت بیشتری از کودک خواهید دید.
بهتر است این موضوع را به روال شبانه قبل از خواب تبدیل کنید و چقدر خوب و کمک کننده است که همه اعضای خانواده با هم برای مسواک زدن همراه شوند تا کودک ببیند این روال برای همه می باشد.

مونا منتها
مربی کودک.

نام کاربری   *
رمز عبور   *
   
برای ثبت نام در سایت اینجا را کلیک کنید.
برای ارسال گذرواژه فراموش شده اینجا را کلیک کنید.
کتاب های مربوط به کودک ، که راه کارها و جدیدترین متد آموزشی را برای کودکان ارائه می دهد و ...
ادامه مطلب

هر آنچه که کودک دلبنتدتان نیازمند آن است را در این سایت خواهید یافت؛ سی دی ها و اسباب بازی های آموزشی، محصولات شعر و موسیقی و ... ادامه مطلب


کلاس ها و کارگاه های آموزش دوزبانگی  ,ویژه کودکان و والدین ... ادامه مطلب